History

History

Early records show J.O. Bumpas as the President of the Oklahoma City Manager's Association in 1949 to 1950. Other early President's included:

  • Frank Winstead, 1950 to 1951
  • Leon Carver, 1951
  • Gerald D. Wilkins, 1951 to 1952
  • John Davidson, 1952 to 1953
  • W.B. Moran, 1953 to 1954
  • E.E. Jones, 1954 to 1955
  • Roy Adair, 1955 to 1956
  • Harry Macrory, 1956 to 1957
  • J.B. Marshall, 1957 to 1958
  • John Hammond (Resigned), 1958 to 1959
  • Ed Ash, 1958 to 1959

CMAO Constitution

The original CMAO Constitution and By-Laws were created in January 1976.

January 17, 1992

CMAO amended the by-laws to remove the board requirement that board members also be ICMA members.

January 28, 1993

CMAO amended the by-laws by changing the budget year to run in accordance with the physical year.

January 12, 1996
The by-law were amended to establish the seven districts.

July 10, 1998
CMAO membership approved a recommendation by the Nominating Committee which would require each board member to move up a position each year.

July 19, 2002
CMAO membership amended the "Ethics" section of the Constitution.

July 15, 2011

CMAO membership amended the (January 8, 2009) by-laws to change the composition of the Board adding two at-large positions and a representative for each of the seven districts.

July 17, 2015
CMAO membership amended the Constitution to clarify membership categories and membership procedures. Also, amended Article IX - Annual Budget; Section 4 wording which specifies annual budget recommendations.

CMAO-LOGO-web-only.gif

Professional Leaders ... Better Communities!